Брнабић: Алексић уз Рио Тинто оптужио и своје коалиционе партнере
Председник Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић је, поводом оптужби које је изнео народни посланик Народног покрета Србије Мирослав Алексић да је компанија Рио Тинто склона корупцији и да може да мења владе и законе, изразила очекивање да је сазнања поделио са Интерполом и упитала зашто је тим наводима директно оптужио коалиционе партнере који су ту компанију довели у Србију.
Брнабић је, на конференцији за новинаре поводом навода Алексића да је важно да информише грађане Србије и све политичке субјекте о томе како послује компанија Рио Тинто по свету, јер, како је рекао, можда може да се повуче паралела и да се дође до неких одговора "за оно што се данас дешава у Србији", истакла да је Алексић рекао да има нека директна сазнања, не само о корупционашким активностима и аферама Рио Тинто, већ и о томе да је Рио Тинто компанија која је, ваљда, довољно јака да по свету може да утиче на изборе, мења владе, бира председнике и тако даље.
"Заиста се надам да је народни посланик Алексић сво ово сазнање поделио и са Интерполом, пошто је то право место, много више него Народна скупштина Србије", истакла је Брнабић.
Нагласила је да јој се чини да ако је тако као што каже Алексић, онда је Алексић уз Рио Тинто пре свега оптужио своје коалиционе партнере, са којима је потписао овај предлог закона о изменама и допунама закона о рударству и геолошким истраживањима, а који су били на власти од 2000. до 2012. године.
Брнабић је нагласила да сматра да је Алексић то учинио како би направио отклон од коалиционих партнера који су управо довели Рио Тинто у Србију.
"Зашто је баш дан уочи седнице о литијуму оптужио своје коалиционе партнере за корупцију", питала је Брнабић и подсетила да је Закон о рударству до 2012. године мењан два пута.
Поновила је да су баш ти који су данас опозиција, који су били на власти између 2000. и 2012. године, довели тај и такав Рио Тинто у Србију.
Брнабић је рекла и да јој је било занимљиво то што је Алексић поменуо Гвинеју, и да је тамо Рио Тинто утицао да се мења закон о рударству.
"Е видите, 2006. године се и овде променио закон о рударству. На начин да се бришу из ранијег закона, који је био на снази од 1995. године чланови 14. и 15., који кажу да се за експлоатациону дозволу мора расписати тендер, односно отворена аукција, како би Србија дала експлоатациону дозволу ономе ко понуди најбоље услове за нашу земљу, или како би задржала експлоатациона права за себе. Мења се и одједном уводи начело да онај ко има истражна права, а дата су Рио Тинту 2004. године, аутоматски добија експлоатациона права", указала је Брнабић.
Подсетила је на речи тадашњег министра рударства и енергетике Радомира Наумова из Демократске странке Србије, да Министарство чини велике напоре ради привлачења домаћих и страних улагања у ову капиталну, интензивну грану индустрије, ради привлачења неопходних инвестиција у геолошка истраживања минералних сировина. Расписани су и успешно окончани тендери за концесије и за истраживања и експлоатацију борних минерала.
"То је ово што сад хоће да забране ти који су то тада радили, као и три концесије за истраживање и експлоатацију бакра, злата и пратеће минерализације на простору Црног врха код Бора.
Један од предуслова, како каже, остварења високо постављених циљева у Министарству рударства и енергетике је потпуна обнова рударског сектора уз ослањање на приватну иницијативу, не на државу, на приватну иницијативу. Између осталог даље, каже министар Наумов, једна од битних измена закона је укидање чланова 14. и 15. и то је значај правне сигурности улагања", навела је Брнабић.
Објаснила је да у конкретном случају, то значи, како је рекао тада министар, да право експлоатације стиче искључиво инвеститор који је извршио геолошка истраживања без расписивања тендера и права на накнаду уложених средстава.
Брнабић је подсетила да се 2011. године десила реконструкција владе.
"До тада је рударство било у ресору коју је водила Социјалистичка партија Србије, министар Петар Шкундрић и да је онда Демократска странка направила реконструкцију владе на начин да рударство извуче из тог министарства и да га стави у ресор који води управо Демократска странка - Министарство заштите животне средине.
То је министарство водила Демократска странка, односно министар Оливер Дулић. Министарство, за рударство, заштиту животне средине и просторно планирање. И нико више није био потребан за било какве дозволе или било шта, што се тиче и Рио Тинта", рекла је Брнабић.
Поновила је да је пројекат Јадар добар за Републику Србију и да не брани компанију, као и да је животна средина апсолутни приоритет.
"Симптоматично је да ови људи који данас протестују и ови људи из опозиције који предлажу овакав закон (о забрани експлоатације) нису ни чекали студију процене утицаја на животну средину. То је симптоматично", рекла је Брнабић.
Извор: Танјуг