Вести

Брнабић: Референдум је само и искључиво о питању правосуђа

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да је ситуација са електричном енергијом много боља него јуче наводећи да у овом тренутку тачно 3.300 потрошача нема струју, што је 0,01 одсто укупног броја потрошача, а од којих је највише из Мачванског округа.

Како је навела,  одговорности челних људи ће се свакако говорити, али онда када ситуација буде потпуно стабилна.

"Ми смо 2012. године у фебруару имали рестрикције струје за привреду без икакве одговорности, као земља смо изгубили стотине милиона евра јер привреда није радила, имали смо и продужен распуст јер нема струје, а ми се тога данас и не сећамо. Нисте видели ниједну особу која је дала оставку или добила отказ. Данас је Србија другачија земља, у којој сте јуче имали комплетну седницу Владе отворену за јавност у којој причамо о свим проблемима пред целом Србијом. Ми рестрикције струје и грејања нисмо имали, нити ће их бити и грађани и привреда могу да буду мирни. Лица одговорна за пропусте ће бити санкционисана, а оштећени грађани ће добити умањење рачуна", рекла је Брнабић.

Када је реч о отварању новог кластера у преговорима са Европском унијом, Брнабић  је појаснила да су јуче у Бриселу отворена чак 4 поглавља у оквиру кластера четири, с обзиром на то да смо годинама причали о поглављима, а методологија је у међувремену промењена.

"Ово је велико признање Европске уније за Србију, за наше реформе и све оно што смо урадили у претходним годинама. Све земље Западног Балкана - Црна Гора, Северна Македонија, Албанија нису добиле ништа, ниједно ново отворено поглавље, ниједно затворено поглавље, док смо ми добили искључиво похвале. Заштитом животне средине смо се у претходних неколико година бавили на такав начин да смо успели да успоставимо стандарде довољне за отварање поглавља. Ми смо били спремни за отварање два кластера, 3 и 4 и Европска унија је дала препоруку за то, а државе чланице су гласале за отварање кластера који се тиче екологије и зелене агенде", изјавила је Брнабић.

Брнабић је нагласила да је велики парадокс то што сваке суботе на улици или свакога дана у одређеном делу јавности чујемо поруке које су у дијаметралној супротности са ставовима Европске уније.

"Честитам свим грађанима Србије на отварању четири поглавља. Овим имамо отворена 22 поглавља од 35, настављамо да радимо даље и наредне године очекујем отварање новог кластера", рекла је Брнабић.

Када је реч о референдуму најављеном за 16. јануар наредне године, Брнабић је истакла да смо у Бриселу добили потврду успеха нашег рада, а да је следећа велика ствар управо референдум.

"Желим да грађани Србије знају - референдум је само и искључиво о питању правосуђа. Када чујете неке политичаре који причају о преамбули која се тиче Косова и Метохије, знајте да је то ноторна лаж", нагласила је Брнабић.

Брнабић је додала да је свесна да је тешко за кратко време приближити грађанима процес избора чланова Високог савета судства, улоге Владе и Народне скупштине у том процесу. 

"Суштина је да смо радили на томе да се смањи утицај политике на избор судија. Уколико на референдуму заокружите НЕ, значи да нема наставка европских интеграција у наредне четири године. Када видим проевропско оријентисану опозицију која позива на бојкот референдума или заокруживање негативног одговора могу извући само два закључка. Први је да су против независности правосуђа, а други да су потпуно против европских интеграција", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла и да је референдум кључна ствар у области владавине права и да ако референдум 15. јануара не успе до 2026. године неће бити могуће расписати референдум по истом питању у складу са Законом о референдуму и народној иницијативи.

"Овај референдум није о томе да ли подржавате Српску напредну странку или Александра Вучића, већ је питање о томе да ли желимо одговорније и ефикасније правосуђе, независније од политике", додала је Брнабић.

Брнабић је истакла да је њена препорука као грађанке и председнице Владе да сви треба да изађу на референдум и заокруже ДА.

"Боли ме лицемерје људи запослених у фирми Драгана Ђиласа која се зове Мултиком, који кажу да су против референдума јер није било јавне расправе. Када су они мењали устав није било ниједног јавног слушања, јавне расправе, консултација са Венецијанском комисијом... Наша јавна расправа, са друге стране, трајала је три године и у њој су учествовали сви. Неправедно политизују питање референдума и стављају политику испред Србије", закључила је Брнабић.

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Вести