Вести

Ђорђевић: Ослобађањем Аушвица и Јасеновца отворена су врата нових светилишта

Међународни дан сећања на жртве Холокауста обележен је данас у Београду државном церемонијом коју је предводио министар Зоран Ђорђевић, као изасланик председника Републике Александра Вучића, а који је рекао да је на монструозан начин убијено шест милиона припадника јеврејске вере и националности.

Обележавање је почело јеврејским верским обредом, након чега је интонирана химна "Боже правде", а венце и цвеће на Споменик жртава геноцида у Другом светском рату у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора на Старом сајмишту, осим Ђорђевића положили су потпредседник Скупштине Србије Верољуб Арсић, градоначелник Београда Зоран Радојичић.

Пошту настрадалима полагањем венаца и цвећа одали су и представници Јеврејске општине Београд, Јеврејске заједнице, СУБНОР-а, дипломатски кор, међу којима амбасадор Русије Александар Боцан-Харченко, амбасадор САД Ентони Годфри, амбасадорка Велике Британије Шан Меклауд, представници амбасаде Немачке, шеф Мисије ЕУ у Србији Сем Фабрици, шеф Мисије ОЕБС-а Андреа Орицио, преживели Холокауста и њихови потомци.

Ђорђевић је рекао, да је прави рат нацистички режим објавио немачком народу и његовом хришћанском идентитету.

"Нажалост, Јевреји су као народ, чији је идентитет неодвојив од њихове религијске припадности, послужили као пример шта ће се немачком човеку догодити уколико се не приклони злу нацистичке идеологије и уколико покаже и најмање сажаљење за муке на које ће јеврејски народ бити стављен", рекао је Ђорђевић.

Ђорђевић је рекао, да је пример је био суров, најпре су Јевреји били исмевани карикатурама и оптуживани агресивним текстовима у штампи и говорима на јавним местима и радију, затим су забрањиване и спаљиване књиге јеврејских аутора и бојкотоване радње у власништву Јевреја, да би биле и каменоване и спаљиване радње и богомоље.

На крају, отета им је сва имовина, рекао је Ђорђевић и истакао да је највећем делу јеврејског становништва систематично одузиман живот у гетоима и гасним коморама концентрационих логора.

Можда највећа срамота и љага коју је тада немачки народ допустио, рекао је Ђорђевић, јесте начин на који су током Другог светског рата поступали са верским објектима јеврејске заједнице, односно претварање тих објеката у борделе намењене искључиво немачким официрима.

Ђорђевић је рекао, да се нацистички пројекат натчовека неславно завршио у бујици Волге код Стаљинграда, под ледом око Лењинграда, у блату Курска и подножју наших планина.

"Ослобађењем Аушвица и Јасеновца отворена су врата нових светилишта. Обични људи који су у њима примали венац мучеништва потврдили су и утврдили идентитет Јевреја и Срба за много година, упркос томе што су им нацисти и усташе наменили такву судбину према којој је требало да нестану са лица земље", рекао је Ђорђевић.

Ђорђевић је рекао, да нацисти у крајњем исходу нису успели да униште ни јудеохришћански идентитет немачког народа, јер велика већина тог народа изражава жаљење због несреће коју су произвели у Другом светском рату и указују дужно поштовање жртвама, искрено саосећајући у болу потомака жртава Холокауста.

Ђорђевић је рекао, да није добро одузимати идентитет другом и другачијем човеку и народу, јер можда тиме у сопствени идентитет уграђујете нешто што није достојно ни човека, ни народа.

"Нама су више него икада потребни мир, стабилност и јединство како бисмо сарађивали и интегрисали се у заједничкој европској будућности зарад општег бољитка и напредовања", рекао је Ђорђевић.

 

 

 

Извор: Танјуг