Вести

Ђурић: Две амбасаде Србије у Европи добиле претње

Амбасаде Србије су у две велике европске престонице у претходна 24 сата добиле претње да ће бити мета терористичких напада, изјавио је министар спољних послова Србије Марко Ђурић и навео да по прелиминарним информацијама те претње долазе из екстремних сепаратистичких кругова дела наше дијаспоре са Косова и Метохије, односно од лица албанске националности.

"У сарадњи са другим европским безбедносним органима се ради на томе да се ове претње предупреде и отклоне, али ово напомињем због тога што неко из Приштине већ годинама систематски ради на стварању климе у којој је напад на све што је српско прихватљиво", рекао је Ђурић за ТВ Пинк.

Додао је да не жели да износи детаље без консултације са безбедносним органима, јер, како је рекао, не жели да погоршава позицију, али да може да каже да су јутрос повишене мере безбедности у делу наших дипломатско-конзуларних представништва у Европи.

"Идентификован је најмање један починилац ових претњи. Само, знате како они то раде, то је рукопис који је већ виђен, осамдесетих и деведесетих година. Они изаберу лице које, на пример, има историју менталних проблема, онда њега истуре да би то лице избегло правну одговорност и руку закона, а у позадини тога се често крију организоване групе које делују са политичком мотивацијом", истакао је Ђурић.

Министар Ђурић навео је да премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти чини све да промени ситуацију на Косову и Метохији, на штету српског народа и да потпуно елиминише српске институције и српски утицај у покрајини.

Према његовим речима, Курти покушава себе да профилише као националног лидера свих Албанаца у региону и не ради се само о његовим настојањима да етнички очисти Косово и Метохију, већ су пипци његове политике присутни и видљиви и у Северној Македонији.

"Његов политички покрет није класична политичка странка. Реч је о веома радикалном, екстремном политичком покрету, који је, са једне стране, невероватно вешт у пропаганди и у представљању у међународној заједници, где он заузима позицију глуме тобожњег либерално-демократско-прозападног покрета, а у пракси, на терену, спроводи једну мрачну етно-националистичку политику, која је заправо шовинистичка у добром делу", рекао је министар Ђурић.

Министар Ђурић додао је да је на Косову и Метохији уведен режим за који без претеривања може да се каже да је нека врста режима апартхејда у односу на Србе.

Подсетио је да се јуче писмом обратио Националном демократском институту (НДИ) поводом учешћа Куртија на Демократској националној конвенцији у Чикагу.

"Сматрам да је заиста веома лоше да се једном екстремисти какав је Аљбин Курти омогући да користи Демократску националну конвенцију у Чикагу, дакле централни скуп америчке предизборне кампање и цео демократски естаблишмент САД, да користи тај скуп као платформу за промоцију лажних информација и неистина о дешавањима у нашем региону, за ширење своје пропаганде", истакао је министар Ђурић.

Према његовим речима, Куртијево присуство на Демократској националној конвенцији шаље погрешан сигнал да особа која директно наступа не само против српских интереса на Косову и Метохији, него и против политике Вашингтона, добија платформу да износи нетачне и штетне поруке са једног тако важног скупа.

Министар Ђурић навео је да је писмо већ имало одређеног одјека у Вашингтону и да очекује у току поподнева и разговор са руководством НДИ-а.

Министар Ђурић истакао је уверење да односи Србије и САД у будућности могу да се врате на стазе старе славе на којима су били током читавог 20. века, са изузетком деведесетих година и додао да је интерес Србије да настави да унапређује те односе.

Министар Ђурић најавио је да ће Србија у наредном периоду проширивати своју дипломатско-конзуларну мрежу и у сарадњи са неким другим државама отварати представништва у растућим тржиштима Африке и Азије, где до сада нисмо имали своја представништва.

Осврћући се на актуелну ситуацију око могућег ископавања литијума, министар Ђурић је рекао да сматра да нам је неопходан одговоран и озбиљан приступ овој теми, који неће бити заснован на узвикивању парола и стварању нерационалне климе, већ да треба овој теми да приступимо одговорно и озбиљно.

"Прво, да видимо какве су опасности, али и какве су економске користи. Нисам стручњак за ту област, али мој утисак и са аспекта некога ко се бави међународним позиционирањем Србије и пажљиво прати нашу геополитичку позицију, не могу да замислим да би неки народ и земља у нашем окружењу са проблемима које ми имамо, пропустила прилику да свом бруто друштвеном производу дода 10 до 12 милијарди евра годишње, ако је то могуће да се уради на безбедан начин", каже министар Ђурић.

Министар Ђурић нагласио је да подржава настојање и напоре да се ситуација испита и литијум искористи ако је икако могуће на безбедан начин.

Волео бих да видим енергичнију акцију Кфора и Еулекса

Министар Ђурић изјавио је да би Београд волео да види енергичнију реакцију међународне заједнице на терену.

Министар Ђурић навео је да је лепо рећи да смо против једностраних мера, али и да Европска унија, Еулекс, Кфор, имају јасно овлашћење и да ако премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти иде даље у неслушању онога што им говори међународна заједница, у кршењу колективних људских права, онда је неопходно да и Кфор и Еулекс и остали искористе своје овлашћење.

"Сматрам да је веома значајно за укупну политичку климу да се то деси. Куртијево екстремно деловање је нешто што има шире консеквенце", рекао је министар Ђурић.

Министар Ђурић истакао је да Београд жели сјајне односе између Срба и Албанаца, како на територији Србије, тако и у целом региону. Министар Ђурић најавио је посету пацифичким земљама, односно присуство на самиту пацифичких земаља, који ће се десити у држави Тонга.

"То је једно од најудаљенијих места на свету. Треба ми 38 сати лета из Београда у једном правцу, дакле са преседањима, и то је најкраћа конекција. Али, велика ми је част што ћу представљати Србију тамо и као, мислим, први српски министар спољних послова који ће отићи на то конкретно острво, зато што ми желимо да успоставимо дипломатске односе са низом тих држава са којима још увек немамо чак ни дипломатске односе, а које су нама веома важни партнери и у Уједињеним нацијама, не због наших проблема, али и због тога што делимо одређене вредности, одређене принципе", рекао је министар Ђурић.

Према његовим речима очекује да ће успоставити дипломатске односе са најмање шест пацифичких земаља са којима Србија није имала никакву комуникацију и сарадњу до сада.

"Дакле, настављамо на свим странама света да градимо нашу мрежу пријатељства. А у наредном периоду ћемо проширивати и нашу дипломатско-конзуларну мрежу, наравно на економским основама, и у сарадњи са неким другим државама, европским, ћемо отварати наша представништва у растућим тржиштима Африке и Азије, где до сада нисмо имали наша представништва", рекао је министар Ђурић.

Говорећи о Израелу министар Ђурић рекао је да је Израел стратешки важна земља за Србију, као и да су српски и јеврејски народ повезани заједничким страдањем кроз векове.

"Ми смо увек били заједно у страдању. Србе и Јевреје веже много тога кроз историју. За нас је важно да то пријатељство, које не зависи ни од једног политичког лидера, ни од једне политичке генерације. Утицај јеврејске заједнице у Сједињеним Америчким Државама је огроман. Ја сам радио на томе да се повежем са кључним јеврејским организацијама у Сједињеним Америчким Државама и са АИПАЦ-ом, то је Америчко-израелски политички акциони комитет, и са Америчким Јеврејским конгресом и са другима, и да код њих продубим разумевање о тежини положаја са којим се, на пример, наши људи на Косову и Метохији суочавају, да продубим разумевање за нашу независну спољну политику на коју смо ми веома поносни и каква је корист и за Израел то да Србија буде јака економски, да буде јака и самостална, и слободна политички, и ми смо наставили на томе да радимо на изградњи ових односа и наставићемо и у будућности", рекао је министар Ђурић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк