Ђурић: Грађани не треба да брину за безбедност
Министар спољних послова у Влади Републике Србије Марко Ђурић рекао је да грађани не треба да брину за безбедност, да су наша дипломатска представништва безбедна, као и да они који врше претње желе да произведу ефекат застрашивања и терора, али да им то неће успети.
"Српска политика је политика пружене руке, не желимо никоме зло, стварамо нове пријатеље, решавамо проблеме. Србија је земља будућности, земља која се развија и гради. Председник Александар Вучић улаже велике напоре како би Србија сачувала самосталност у одлучивању и како би била земља која ствара даље услове за развој, одржавајући пријатељске односе са регионом, али и шире", рекао је Ђурић.
Ђурић је говорио о претњама о нападу на српске амбасаде, које су стизале мејловима амбасади у Немачкој, Аустрији и Швајцарској и рекао да нема нових претњи, али да Србија схвата озбиљно ситуацију.
"Иза њих постоји веома комплексна политичка позадина. Постоји чињеница да се неколико година уназад са највиших функција у нашој јужној покрајини пропагира и афирмише реторика, наратив понашања које је по свом карактеру екстремно и не чуди што су се поједини кругови одлучили на овако екстремне кораке. Треба да знамо да они који нападају желе да произведу ефекат промене курса наше спољне политике", рекао је Ђурић.
Они, како је додао, желе да одврате оне који делују у име Србије од заступања српских интереса, нарочито када је реч о Косову и Метохији.
"Порука њима је да не само да нећемо одустати и престати, већ ћемо појачати нашу активност и то управо у тим центрима којима су претили", додао је Ђурић.
Ђурић је рекао да су министарства унутрашњих послова у државама у којима су извршене претње исте и у утврдили, идентификовани су појединци и да је један од починилаца већ и јавно познат.
"Међутим, треба да се спроведе темељна и опсежна истрага о политичкој позадини ове врсте претње. Зато што претње амбасадама, претње људима који се баве представљањем међународне позиције Србије, наравно да имају политички контекст", додао је Ђурић.
Истакао је да ће свака српска амбасада и конзулат бити Канцеларија за Косово и Метохију, управо у борби за очување колективних људских и политичких права Срба.
Прокоментарисао је и то што приштинске власти и Аљбин Курти инсистирају на отварању моста на Ибру и рекао да се то ради због преузимања контроле над Северном Митровицом.
Јер, како је истакао, није реч о отварању било каквог моста будући да постоје још четири моста који повезују северни и јужни део Косовске Митровице, а који су у функцији. "Овде се ради о томе да се уклони један симболички, а и стварни бедем безбедности и одбране Срба. И српска дипломатија се ангажује непрекидно и на свим континентима да објасни тежину положаја нашег народа, да придобије савезнике и пријатеље и на оним странама где можда традиционално овој теми нисмо имали", рекао је Ђурић.
Истакао је да очекује реаговање од КФОР-а и земаља Квинте.
"Имаћу данас састанке са амбасадорима неких од земаља Квинте. Радимо на томе веома озбиљно", нагласио је Ђурић.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк