Вести

Ђурић: Командант КФОР-а је конкретно поступио према српској заједници на КиМ

Директор Kанцеларије за Kосово и Метохију Владе Републике Србије Марко Ђурић изјавио једа је KФОР на почетку епидемије корона вируса обећао да неће дозволити да ектремисти у Приштини искористе ову ситуацију и покушају да упадну на север KиМ.

"Kоманданат KФОР-а (генерал Мајкл Риси) је на почетку ове епидемије врло конкретно поступио према српској заједници на KиМ, контактирао Горана Ракића као председника Српске листе и градоначелника Северне Митровице и понудио помоћ и рекао да ће у овим условима KФОР осигурати да не морају да брину о безбедностним питањима и да не морају да брину да ће неком од екстремиста у Приштини бити дозвољено да искористе ову ситуацију и провале на север KиМ и слично", рекао је Ђурић.

Ђурић је додао да је од раније познато да екстремистима у Приштини такве "авантуре" нису стране.

Упитан шта се дешава са KФОР-ом и словеначким војницима када је реч о корона вирусу, Ђурић је рекао да је вирус продро и у KФОР, као и да је и у Бондстилу од 90 тестираних њих 80 било позитивно.

Ђурић је указао да организоване албанске банде током полицијског часа на KиМ пљачкају српску имовину и то нарочито тамо где знају да нико не живи, тако што отимају стоку, тракторе и другу механизацију.

Дешава се да одузимају српским породицама краве од којих живе, додао је Ђурић и истакао да Kанцеларија за KиМ реагује моментално и покушава то да надокнади, као и да приштинске институције томе не посвећују пажњу.

Ђурић је говорећи о корона вирусу на северу KиМ рекао да је у претходних седам дана регистровано 26 новоболелих и 19 излечених, али и нажалост двоје преминулих.

Јужно од Ибра у шест општина са српском већином нема ниједног оболелог код ковида19, додао је Ђурић.

Ђурић наводи да су предузете врло озбиљне мере и да је Kосовска Митровица прва после Београда отворила клинику за лакше ковид пацијенте, као и да је обезбеђено довољно тестова и медицинског материјала.

Ђурић је рекао да смо били у ситуацији да помогнемо са медицинским материјалим и комшијама Албанцима и да је по том питању успостављена добра комуникацијаса албанским званичницима, без икаквих политичких предрасуда, као и да су они помагали у српским срединама.

Скоро 2.000 људи, углавном младих, у српским срединама помаже домаћинствима са старима у овој ситуацији, нагласио је Ђурић.

"Успели смо да створимо такву ситуацију да наши пацијенти на KиМ имају исте услове по питању лекова и протокола као и у Београду, Новом Саду и другим центрима", рекао је Ђурић.

Ђурић истиче да смо успели на почетку епидемије да обезбедимо да 250 камиона испоручи нашем народу на KиМ основне животне намирнице и да су српске средине биле боље снабдевене од албанских.

Због тога су ту долазили и Албанци да купују брашно и слично, па је морала да буде ограничена куповина, додао је Ђурић.

"Нико не зна прави број оболелих у албанским срединама на KиМ, а имају врло слаб здравствени систем".

Ђурић је нагласио да је до сада изграђено 1.600 кућа и станова за наш народ на KиМ и да ниједан пројекат помоћи државе Србије није стао, као и да ће још пуно људи добити кров над главом.

Ђурић је по питању формирања нове косовске владе рекао да су у Приштини велика политичка превирања и да се албански представницима нису бавили корона вирусом већ међусобним политичким обрачунума, као и да је очигледно да "дишу једни другима за врат" и да само што се нису међусобно сукобили.

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк