Ј. Јоксимовић: Србија препозната као земља великих капацитета за реформе и ЕИ
Министар за евроинтеграције, Јадранка Јоксимовић, рекла је да се опредељење Србије за наставак ЕУ пута не доводи у питање, али и да ЕУ мора коначно једним гласом да проговори о политици проширења.
Јоксимовић је, после састанка са известиоцем Европског парламента за Србију, Владимиром Билчиком, рекла да је Србија препозната као важан партнер и приступна земља, али и будућа чланица ЕУ која ће моћи да допринесе бољитку Уније.
Јоксимовић је рекла да ће Билчик као известилац Европског парламента за Србију припремати предлог резолуције у наредним месецима, а која ће до краја године бити усвојена у ЕП.
„Важно је да са господином Билчиком редовно размењујемо све оно што Србија у реформском процесу ради, а посебно у области владавине права, економије и других важних питања за Србију и наш процес европских интеграција“, рекла је Јоксимовић.
Јоксимовић је рекла да је са Билчиком разговарала о предстојећем самиту ЕУ Западни Балкан који ће се у мају одржати у Загребу, као и о Kонференцији о будућности Европе која је планирана да се спроведе у наредне две године.
„Важно је да и ставови земаља у приступном процесу и земаља кандидата буду део шире дебате. Србија је ту показала пуно иницијатива. Стално разговарамо и износимо у Београду, Бриселу и другим главним градовима наша очкивања и ставове. Мислим да је Србија препозната као озбиљна земља са прворазредним капацитетима и за реформе и за интеграције“, рекла је Јоксимовић.
Јоксимовић указује на чињеницу да ће дешавања ЕУ изнедрити једну нову политику проширења, која може да буде и „динамичнија, али и успоравајућа“.
Јоксимовић оцењује да то зависи од тога како ће се државе чланице усагласити у ком правцу иде ЕУ и Европа.
Јоксимовић подсећа да се ове године обележава 30 година од Париске повеље за нову Европу која је предвидела да „нема уједињене и слободне Европе уколико није од Арктика до Медитерана“.
„На нама је да радимо свој део посла. Ми то избегавати нећемо пре свега због добробити наших грађана. Са друге старне важно је да ЕУ једним гласом коначно говори о политици проширења“, рекла је Јоксимовић.
Јоксимовић је рекла да Србија разуме да има различитих интереса и визија, али да је важно да се разуме у ком правцу се иде, да се чује „један глас ЕУ“ и да се у односу на то креира динамика и мапа пута које ће Србија спроводити у реформском процесу.
„Поновила сам да је неупитно опредељење Србије за наставак европског пута. Реформе видљиве на сваком кораку како у животу наших грађана тако и у ономе што можемо да меримо као напредак у кључним областима економије и владавине права“, рекла је Јоксимовић.
Јоксимовић је рекла да постоје очекивања да Србија може и брже и боље.
„И може, али би било нефер рећи да Србија каска и губи дах у реформама. Србија нити каснка нити губи дах. Идемо солидним темпом, а волела бих да и динамика отврања преговарачких поглавља буде бржа и да иде у корак са оним што ми радимо“, рекла је Јоксимовић.
Ништа епохално ново, анализираћемо има ли нешто стимулативно
Јоксимовић оцењује да нова методологија процеса приступања ЕУ неће донети велику промену приступних преговора, истичући да Србија већ преговара по врло стриктним условима и да има капацитете да преговара по свакој методологији.
„Ми радимо свој посао и ако могу да кажем сигурна сам да ћемо стићи на свој циљ. Без пречица и уз све препреке сигурна сам да ће Србија можда и прва стићи на свој циљ“, рекла је Јоксимовић у Бриселу.
Јокисмовић је рекла да ће комесар за проширење Оливер Вахеји сутра у Бриселу званично представити нову методологију процеса приступања, коју ће, дан касније, представити и у Београду у оквиру своје прве званичну посете Србији.
Јоксимовић је рекла да постоји конфузија око нове методологије и њене евентуалне примене на Србију.
Јоксимовић објашњава да је суштина заправо питање како ће се политика проширења у „политичком смислу позиционирати“ и као ће се ЕУ договорити „јединим гласом“ о томе да ли политика проширења остаје, убрзава се и да ли је виде као важан елемент јачања ЕУ у будућности.
„Методологија неће донети ништа епохално ново што ће потпуно променити концепт преговора. Србија већ преговара по јако ригидној и строгој методологији“, рекла је Јоксимовић.
Јоксимовић је рекла да се Србија у приступном процесу никада није бунила и поред ситуација због којих је могла да буде фрустрирана.
„Ми смо се договорили око такве стриктне методологије, прихватли услове и показали да као земља прворазредних капацитета, можемо по свакој методологији да преговарамо“, рекла је Јоксимовић.
Јоксимовић је рекла да ће Србија анализирати нову методологију и сагледати да ли има елемената за убрзање процеса.
Јоксимовић наводи да, према тренутно расположивим информацијама, можемо очекивати да ће се и у новој методологији ићи на принцип по коме Србија већ преговара, а то је да владавина права буде основ преговора и да све сваки други напредак у преговорима зависи од владавине права.
„Што се тиче фондова, мислим да ће се ићи на то да се већ постојећи претприступни фондови појачају и да се више новца издвоји за земље у процесу преговарања“, рекла је Јосимовић.
Јоксимовић је рекла да се може очекивати и јачање фонда за регионалне пројекте, али и да ће комесар Вархеји, на самиту у Загребу, представити напредни економски план за Западни Балкан, односно за земље у приступном процесу.
Јоксимовић је рекла да нова методологија неће обухватити раније најаве о евентуалном приступу земља кандидата структурним фондовима ЕУ.
„Нико од кандидата није луд да буде против тога, али то би политички и по постојећим правилима било врло комплексно за спровођење у пракси. Постоје врло захтевни механизми и велика дебата унутра самих чланица ЕУ о доступности фондова чак и за саме чланице Уније”, рекла је Јоксимовић.
Јоксимовић је рекла да ће Европска комисија, поред повећања ИПА фондова, ићи и на подршку Зеленом договору за Западни Балкан.
„То је много шира област од пројекта за заштиту животне средине. То представља план за трансформацију социоекономског развоја који се заснива на чистим техологијима и зеленом расту. Србија се ту кроз све оно што је рађено у претходним годима и Национални инвестициони план до 2025. године, добро уклапа и има шта да понуди”, рекла је Јоксимовић.
Извор: Танјуг