Вести

Лончар: Ситуација је добра, под контролом, али нас не сме заварати

У домовима за старе је позитивно 243 корисника на корона вирус и 32 радника, рекао је министар здравља, Златибор Лончар.

Kада је реч о здравственим радницима, од укупно 4.862 позитивних случајева њих 557 су здравствени радници, рекао је Лончар, што чини 11,43 одсто укупног броја заражених.

„Тренутно је 360 здравствених радника на болничком лечењу“, рекао је Лончар.

Лончар је рекао да је на Торлаку лабораторијски потврђено 165 људи излечено од ковида, пошто имају два негативна теста на корона вирус.

Укупно 25 пацијената више није на респиратору, рекао је Лончар.

У специјалној болници за психијатриске болести Горња Топоница било је 52 пацијената са знацима респираторне инфекције, од чега су два пацијента позитивна.

Од 58 запослених који су тестирани шесторо је позитивно у тој установи, рекао  је Лончар.

 

Стање под контролом, осим у Нишу и Пожаревцу

Лончар је изјавио да је епидемиолошка ситуација у Србији под контролом, осим у Нишу и Пожаревцу, али да не сме да завара, јер се може преокренути за дан, како на боље, тако и на горе.

Охрабрује, рекао је, и то што се смањује број пацијената на респиратору.

Лончар је рекао да данашњи резултати нису лоши и да је охрабрујуће што је мање пацијената на респиратору што је, каже, изузетно битно.

''Ситуација је под добром контролом, сем Ниша и Пожаревца, а Београд је на нивоу на којем је био и до сада'', рекао је Лончар.

Нагласио је да садашње стање не треба да опусти и завара и да, како ће даље изгледати ситуација и статистика, једино зависи од тога како се будемо понашали.

''Све ово може да иде на боље или на горе у зависности од тога да ли будемо поштовали мере које нам препоручује струка'', рекао је Лончар.

 

После Ускрса стари ће моћи у шетњу током полицијског часа

Лончар је најавио да ће вероватно одмах после Ускрса бити дозвољено старијима од 65 година да излазе током полицијског часа како би прошетали на пола сата.

Упитан како ће бити изведено то што је председник Србије Александар Вучић најавио да ће старији од 65 година моћи да излазе три пута седмично, министар је рекао да можда буду неке мање измене, али да је замисао да они могу да изађу испред својих кућа, на 300 до 400 метара како би прошетали на пола сата и то да буду без контакта са било ким другим.

"То би било у времену када остали не могу да излазе, односно за време полицијског часа, како не би случајно дошли у контакт са неким. То је наша радна верзија о којој ћемо још разговарати, то би било одмах после Ускрса", рекао је Лончар.

Захвалио је људима који су стари преко 65 година што се стриктно придржавају свих правила и додао да разуме да њихово стрпљење има границу.

Министар је рекао да држава посебно мисли на њих и тражи најбољи начин да им помогне и да им обезбеди да проведу одређено време напољу, али тако да буду безбедни.

 

Број заражених здравствених радника као у свету

Министар је рекао да је у Србији тренутно 557 здравствених радника заражено корона вирусом што је 11,43 одсто од укупног броја заражених.

Лончар је рекао да је то проценат који је отприлике забележен у свим земљама.

Лончар је објаснио да се са тим бројем рачунало и да може да се поднесе и надокнади одсуство заражених да би систем могао да функционише.

 

Запослени у домовима радиће у сменама од 15 дана

Лончар је рекао да ће у домовима за старе убудуће смене запослених бити на 15 дана.

"Слали смо препоруке, а сада ће морати да се организују тако да смене оних којих раде буду на 15 дана, јер је то једино што може да заштити особе у дому и оне који раде, уз придржавање свих мера и заштитне опреме", рекао је Лончар.

Тако се смањују контакти и запослених и штићеника.

Министар је замолио све који држе домове да се придржавају овога, јер ће се контролисати строго, како би се спасли животи тих људи.

 

Одговараће свако за кога се утврди да је учинио пропуст

Одговараће свако за кога се утврди одговорност да није поштовао прописане мере, поручио је да Лончар упитан хоће ли и на који начин одговарати начелници клиника у које је масовно ушла зараза, попут Дедиња и болнице у Ћуприји, као што је ухапшен управник Геронтолошког центра у Нишу.

Лончар је рекао да грађани морају да знају да те истраге не би могле да раде да су се власти у овој ситуацији сконцентрисале на истрагу онога што се у њима догодило.

Определили смо се за други начин, а тај начин је да у најкраћем року оспособимо установу са постојећим кадром да помогнемо пацијентима, лечимо и спасавамо људске животе, да истестирамо све за које је неопходно, спроведемо дезинфекцију простора, и извршимо прерасподелу постојећих лекара, као и да их доведемо са других места, како би могла да се укаже помоћ првенствено хитним случајевима, рекао је Лончар.

Лончар је подсетио да су то обично болнице задужене у ово доба за збрињавање хитних случајева.

То не значи да се неће испитати шта се десило и како, подвукао је Лончар.

Лончар је истакао да држава инсистира да болнице користе сва заштитна средства, без опуштања, и да поштују сва правила.

 

У "Леонију" двоје негативно, за једног се чека резултат

Министар је изјавио да је тестирано троје запослених у фабрици "Леони" у Прокупљу, да је двоје од њих негативно на корона вирус, а за једног се чека резултат.

Лончар је рекао одговарајући на питање да ли је тачно да је међу запосленима у тој фабрици регистрован велики број оболелих и ако јесте, шта се предузима тим поводом.

"Ситуација се прати из дана у дан и благовремено ћемо вас обавештавати ако буде било икаквих промена везано за ''Леони'', рекао је Лончар.

 

У Пожаревцу 19 заражених, очекује се и више

Лончар је рекао да у Пожаревцу има 19 позитивних особа на корона вирус, што не значи да их за сат или два неће бити и више.

Министар је рекао да се медицински радници и службе у тим новим жариштима, као што су Пожаревац или Ћуприја, припремају за више заражених и да ће се тако и понашати.

Лончар је апеловао на грађане ових места да буду посебно опрезни, јер је у тим местима повећана концентрација вируса и могу лакше да се заразе и оболе.

Зато треба посебно тамо да се избегавају сви контакти.

Када је у питању ситуација у Нишу, каже да је већ одређен тим који предузима све мере које су неопходне да би се ситиуација ставила под контролу.

Надам се да ћемо успети али само уз помоћ грађана, истакао је министар.

 

Сва боловања, отворена пре ванредног стања, се настављају

Министар изјавио је да се сва боловања, која су отворена пре ванредног стања, настављају и свакоме ко је до тада био на боловању биће омогућено да остане и даље.

"Став је да се сва боловања, пре увођења ванредног стања, настављају. Нећемо правити разлику и сваком, ко је био до тада на боловању, ми ћемо омогућити да настави даље", рекао је Лончар на питање шта да раде мајке које не могу да продуже породиљско, јер се "сва боловања до краја ванредног стања продужавају без комисије, осим боловања због неге детета".

На питање да ли ће и у којим терминима родитељи са бебама моћи да изађу у шетњу, ако буде продужен полицијски час, Лончар је рекао да ће се за то питање наћи најбоље решење.

"То ћемо изнети на следећем Кризном штабу. Шта струка каже, наћи ћемо најбоље решење, а да не угрози никога", рекао је Лончар.

 

Направићемо анализу шта се догодило у ГЦ Ниш

Министар је изјавио да ће бити направљена анализа шта се догодило у Геронтолошком центру Ниш, како је корона вирус ушао у ту установу и поручио да ће одговарати свако ко није поштовао мере.

Одговарајући на питање када ће бити утврђено шта се догодило и ко је надлежан да то утврди, Лончар је рекао да је то Завод за јавно здравље на тој територији, али да су дошле и додатне екипе како би се направила анализа шта се тамо догодило.

Такође, они ће одредити и мере које ће се даље спроводити, како би се зауставио повећан број оболелих од корона вируса у тој установи.

"Свако за кога се утврди да није испоштовао мере одговараће и биће процесуиран, у то нема никакве сумње", поручио је Лончар.

 

Где су смештени оболели од вируса корона?

Лончар је саопштио да је у Србији хоспитализовано 3.245 пацијената оболелих од вируса корона, а на респиратору је, тренутно, њих 128.

Укупно је на Инфективној клиници и Клиници за пулмологију КЦС смештено 140 пацијената.

У старом делу КЦ Ниш смештено је 196, а у новом делу те здравствене установе 256.

У КЦ Војводине смештено је 136 пацијената, а у КЦ Крагујевац 98.

У КБЦ "Др Драгиша Мишовић" смештено је 252 одраслих пацијената и 39 деце.

Од укупног броја пацијената на болничком лечењу, у КБЦ "Земун" је 317 пацијената, а у КБЦ "Звездара" 350.

У Општој болници Панчево је смештено 175, а у Војној болници Карабурма 76.

У привременој болници на Београдском сајму налази се 383, у Општој болници Нови Пазар 20, у нишком Чаиру 298, а у Дому студената Медицинског факултета у Нишу 212 особа.

На Новосадском сајму смештено је 186 пацијената, а у новопазарској Средњој медицинској школи "Два хероја" 20.

У Бањи Јунаковић код Апатина налази се 16, у Нишкој бањи 75, а један број пацијената се налази и у Специјалној болници "Меркур" у Врњачкој бањи.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк