Вести

Лончар: У време бивше власти није се улагало у здравство

Министар здравља Златибор Лончар поновио је да је немогуће смањењем плата државним секретарима и директорима јавних предузећа, којих је неколико десетина, повећати плате здравственим радницима којих има 100.000 у Србији и оценио да такве предлоге дају они који немају никакав програм.

Лончар је рекао и да су плате здравственим радницима за време Ђиласа биле мање него што су данас, указујући да су медицинске сестре тада имале 30.000 динара, док данас зарађују више од 50.000 динара.

Истиче да је лекар тада имао плату 50.000 динара, а они данас, без дежурстава и минулог рада, зарађују више од 90.000 динара.

Лончар је указао и да се у време бивше власти није улагало у здравствену инфраструктуру, као и да клинички центри који су обећани нису завршени, док је ова власт успела да заврши Клинички центар у Нишу, реновира Тиршову, гради Тиршову 2, реконструише болницу КБЦ "Др Драгиша Мишовић"...

"Када бисте прерасподелили Ђиласових 619 милиона евра, које је зарадио док је био на власти, ми бисмо могли да саградимо више од осам клиничких центара", рекао је Лончар.

Сматра да такве предлоге дају странке без програма и резултата.

"Бојкот је њихов програм. Мислите да људи воле кукавице? Оне који не смеју да изађу на меч и утакмицу када нису сигурни да ће остварити добар резултат. Србија, срећом, има борца, председника Александра Вучића, који има визију, енергију и резултате за разлику од кукавице који нема резултате", рекао је Лончар.

Према речима Лончара, грађани су судије и они ће изабрати између, како је рекао, "борца и кукавице".

 

Епидемија грипа пријављена у три округа у Србији

Епидемија сезонског грипа у Србији пријављена је на територији града Београда и у три округа - Пиротском, Мачванском и Златиборском, изјавио је Лончар.

Лончар је рекао да је то уобичајена ситуација за ово доба године, додајући да је 20 одсто мање оболелих грађана ове године, у односу на прошлу.

Разлог томе, објаснио је Лончар, јесте све већи број вакцинисаних грађана, наводећи да их је ове сезоне вакцинисано око 300.000.

"Овога пута има мање грипа, а више респираторних инфекција, јер је вакцинација дала резултате и ми смо на добром путу да се све више људи вакцинише и све више људи схвата колико је то значајно, зато ћемо у том правцу наставити", рекао је Лончар.

Посебно је апеловао на хроничне болеснике да се вакцинишу који су најугроженији, јер је њихов имунитет нарушен и теже се бори са вирусима.

Неки од начина да се прехлада избегне, јесте што редовнија исхрана, унос квалитетније хране пуне витамина, више сна, чешће прање руку и избегавање дружења са људима током прехладе, али и да се избегава окружење у којима има прехлађених.

Говорећи о коронавирусу, Лончар је рекао да је Светска здравствена организација (СЗО) добро одрадила свој део посла, подигла свест и указала на који начин да се државе заштите и брзо реагују у случају појаве тог вируса.

Лончар истиче да су јуче представници СЗО посетили Министарство здравља и контролисали њихов рад, а одговор СЗО је био да се у Србији ради више од оного што се очекује.

"Да ли ће се коронавирус појавити код нас, то нико не може да гарантује, зависи од много фактора, радимо све да то спречимо. Да ли је то могуће, нисам сигуран, јер живимо у таквом времену када не можете да затворите границе", указао је Лончар.

Истиче да струка у Србији ради све што је у њеној моћи, да се све сумњиве особе смештају у карантин, да се њихово стање прати, као и стање особа са којима су они били у контакту.

Лончар подвлачи да је најбитније да се не диже паника, да се о свему обавештава јавност и да се коронавирус не злоупотребљава у политичке сврхе.

 

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк