Вести

Мали: Усвојене уредбе за смањивање негативних ефеката КОВИД-19

На седници Владе Србије усвојен је правни оквир за спровођење економских мера за смањење негативних ефеката проузрокованих пандемијом вируса KОВИД-19, а од понедељка сви заинтересовани могу да се пријаве за те мере, и то кроз пореску пријаву, коју и иначе попуњавају.

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали је рекао да је усвојено неколико уредби као што је то обећано пре тачно десет дана на представљању Програма економских мера за смањивање негативних ефеката проузрокованих пандемијом вируса KОВИД-19.

Мали је рекао да је вредност пакета укупно 608,3 милијарде динара.

Усвојена је Уредба о фискалним погодностима и директним давањима привредним субјектима у приватном сектору и новчаној помоћи грађанима у циљу ублажавања економских последица насталих услед болести КОВИД-19.

Затим, Влада је усвојила Уредбу о утврђивању програма финансијске подршке привредним субјектима за одржавање ликвидности и обртна средства у отежаним економским условима изазваним пандемијом КОВИД - 19 као и Уредба о поступку за издавање дужничких хартија од вредности за време ванредног стања.

Имплементација економских мера које су прописане овим уредбама почиње већ у понедељак. То значи да ће сви заинтересовани већ од тог дана моћи да се пријаве за коришћење мера, и то кроз пореску пријаву, коју и иначе попуњавате, рекао је Мали.

Kада је реч о три уредбе које су данас усвојене, једна се односи на подршку у смислу фискалне политике и директне помоћи приватном сектору, као и на исплату 100 евра грађанима, друга на подршку привреди преко Фонда за развој што је мера за очување ликвидности, и трећа се односи на дужничке хартије од вредности.

У понедељак ће, рекао је Мали, бити објављен и позив Фонда за развој за помоћ привредницима у одржавању ликвидности.

Мали је рекао да је мало која земља у свету већ кренула са имплементацијом мера, већ да су многе изашле у јавност са економским планом, а да је Србија међу првима државама које тај план и примењују.

Мали се на почетку излагања захвалио пензионерима што остају код куће и тиме чувају своје животе и подсетио да је данас исплаћена целомартовска пензија и додатак од 4.000 динара.

То је била, подсећа, једна од првих мера и начин како држава пружа подршку у овим тешким временима за цео свет.

 

 

До четвртка следеће недеље и уредба за ММСП, новац овог месеца

До следећег четвртка биће готов и правни оквир за гарантну шему за подршку привреди, односно предузетницима, микро, малим и средњим предузећима, најавио је Мали.

Мали је рекао да ће до следећег четвртка бити готов правни оквир за гарантну шему за подршку привреди, односно предузетницима, микро, малим и средњим предузећима и да је вредност кредита који ће бити пласирани на тај начин две милијарде евра.

То је новац за који ће држава гарантовати, рекао је Мали и навео да ће им тај новац бити на располагању већ овог месеца.

Држава сарађује са Удружењем банака и већ су договорили, рекао је Мали, најповољније услове, а у току је комуникација банака са својим клијентима.

Такође, најавио је министар, до петка следеће недеље биће усвојен и правни оквир који се односи на пољопривреднике.

 

 

Kо је отпустио више од 10 одсто радника - мере не важе

Сва предузећа у приватном сектору могу да користе мере прописане првом уредбом коју је влада данас својила, под условом да од 15. марта до данас нису смањивали број запослених за више од 10 одсто, нагласио је Мали.

Мали је рекао да је држава желела максимално да поједностави све процедуре, да се све ради аутоматски, што је привреда и тражила.

 

 

Исплаћен пун износ мартовске пензије са по још 4.000 динара

Мали је изјавио да је Влада испунила обећање и исплатила јуче и данас пун износ мартовске пензије увећан за 4.000 динара, што је била једна од првих антикризних мера која је најављена.

Хвала пензионерима што остају код куће и чувају своје животе, рекао је Мали.

Истакао је да је то била прва антикризна мера која је најављена у борби са корона вирусом у земљи.

Kада смо представљали економске мере, рекао сам да ћемо врло брзо у наредних 10 дана изаћи са правним оквиром и то смо обећање испунили и данас на седници Владе усвојили три уредбе које представљају правни оквир којим ћемо имплементирати економске мере.

Србија ће бити једна од ретких земаља која не само да је донела свеобухватан програм мера од 5,1 милијарду евра него и одмах крећемо у имплементацију тих мера. И до краја дана у Службеном гласнику ће изаћи све те три уредбе, додао је Мали.

Мали је позвао све привреднике који желе да искористе погодности да се од понедељка пријаве Пореској управи и Фонду за развој, како би им се што пре исплатили први минималац и што пре добили и кредите за ликвидност и обртна средства и другу подршку државе.

 

 

Преко Фонда за развој 24 милијарди динара кредита за ликвидност

Држава ће издвојити 24 милијарди динара за одобравање кредита преко Фонда за развој за подршку привредним субјектима за одржавање ликвидности, најавио је Мали.

Мали је рекао да је основни циљ да се обезбеди подршка предузећима за набавку обртних средстава и подршка за одржавање текуће ликвидности у циљу измиривања обавеза насталих према пословним партнерима, запосленима и држави.

 

 

 

Извор: Танјуг