Орлић: Желимо да се мишљење грађана представи на најадекватнији начин
Заменик председника посланичке групе Српске напредне странке, др Владимир Орлић, представио је Предлог закона о изменама Закона о избору народних посланика и Предлог закона о изменама и допуни Закона о локалним изборима, истакавши да је најзначајнија промена смањење изборног цензуса са 5% на 3%.
“Предложене измене Закона о избору народних посланика имају првенствено за циљ смањење изборног прага, цензуса, што ће обезбедити да се изборна воља грађана адекватније преслика на сазив Народне скупштине и да изборна воља грађана, која није преовлађујућа, буде политички артикулисана и на одговарајући начин заступљена у Народној скупштини“, рекао је Орлић наглашавајући да се тиме повећава степен демократичности самог изборног процеса, али и рада Народне скупштине.
Предлогом закона дефинише се и политичка странка националних мањина, али искључиво у смислу остваривања права на учешће у расподели посланичких мандата без примене изборног цензуса. Другим речима, независно од тога да ли је одређена политичка странка регистрована као политичка странка националних мањина, она у изборном процесу, а конкретно приликом одлучивања да ли може добити мандате иако није прешла цензус, има статус политичке странке националних мањина само ако Републичка изборна комисија утврди да јој је основни циљ представљање и заступање интереса националних мањина и заштита и побољшање права њених припадника.
Наведене измене односе се и на и поделу одборничких мандата у јединицама локалне самоуправе, а Предлогом закона о изменама и допуни Закона о локалним изборима дефинише се крајњи рок за расписивање локалних избора.
„Спремни смо да саслушамо све предлоге поткрепљене добром аргументацијом, како бисмо дошли до решења којим ће бити задовољан најшири круг политичких чинилаца“, рекао је Орлић.
Орлић је нагласио да мотиве за смањење цензуса не треба доводити у питање: „Потенцијална „штета“ је искључиво на страни онога ко има доминантни изборни резултат. А то је Српска напредна странка. Сви други могу бити само на добитку. Тога смо свесни, али желимо додатни развој плурализма и остваривање могућности да се мишљење грађана представи на најадекватнији начин“, поручио је Орлић.
Орлић је демантовао наводе да се о смањењу цензуса није довољно говорило у јавности истакавши да је та тема већ дуго присутна и подсетио да је својевремено и Парламентарна скупштина Савета Европе препоручивала изборни цензус од 3% као генерално изборно правило. Такође, подсетио је да је владајућа коалиција променама изборних услова кроз међустраначки дијалог, јасно показала решеност за унапређење изборног процеса.
Извор: Народна скупштина Републике Србије