Вести

Вучевић: Сачуваћемо нашу Србију

Председник Републике Србије Александар Вучић ће у данашњем обраћању нацији објаснити шта се дешава на Косову и Метохији као и шта ће држава предузети поводом тих догађања, изјавио је данас председник Владе Републике Србије Милош Вучевић и додао је да ће мере које ће држава предузимати бити усмерене на чување мира и заштиту Срба на Косову и Метохији.

"Председник Републике ће у 18 часова објаснити шта се тачно дешава, много прецизније, детаљније, да би сви грађани Републике Србије добили комплетну или целовиту слику, да разумемо шта нам се и зашто дешава, шта је циљ тога. Рећи ће наравно и шта ће наша држава да предузима у наредном периоду", рекао је председник Вучевић за Јутарњи дневник РТС-а.

Председник Вучевић додао је да су одлуке о активностима државе Србије са којима ће вечерас изаћи председник Вучић, заједнички став председника Републике и Владе Србије.

"Чувајући Србе на Косову и Метохији, чувамо целу Србију у смислу мира и стабилности и даљег развоја државе", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић навео је да премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти стално ради нешто ново и додатно како би испровоцирао Србе и показао им да не могу да остану и опстану на Косову и Метохији.

"Готово сам сигуран да неће стати са том својом политичком агендом, планом и циљем, посебно имајући у виду да у покрајини у фебруару следе избори, тако да он не мора да прича ни о економији, ни о расту плата, ни пензија, ни БДП-а, ни ауто-путевима, ни научно-технолошким камповима, ни ЕXПО-у. Може само да прича о томе како ће да се обрачуна са Србима, које увек дефинише да су епицентри и организоване криминалне групе", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић оценио је да је Куртијев удар на српску заједницу на Косову и Метохији неподношљив и за гледати, а камоли за живети.

Председник Вучевић указао је да је ових дана било доста изјава и порука из међународне заједница ка Приштини, да стане са једностраним потезима, а истовремено су неки у истој тој међународној заједници, пре свега у Европи, расправљали да би требало укинути рестриктивне мере према Аљбину Куртију, односно Приштини.

"Иако постоје декларативне осуде приштинских мера, немам утисак да је неко спреман да оштрије реагује, суштински, не на папиру или на друштвеним мрежама већ суштински, јер они од којих се очекује да реагују виде Косово као независну државу и мисле да Курти има право да систем банака, домова здравља, школа сутра стави под своју контролу", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић оценио је да они мисле да Курти на тај начин уводи ред, а то што он ради је заправо све не само ред, већ хаос. Када је реч о пројекту Јадар, председник Вучевић истакао је да ће се и у наредном периоду наставити разговори са стручњацима и са грађанима.

"Видео сам и да је председница Народне скупштине најавила седницу парламента, а да су представници опозиционих странака изашли са неким предлогом, за мене врло чудним, да се практично забрани рударство и рударење у Србији. Они су тиме показали да су против коришћења природних потенцијала Србије за даљи развој", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић нагласио је да он није за такву политику и да је то неодговорно и неозбиљно те да нас чека још пуно посла како би се добили одговори на сва питања која су постављена на недавним разговорима у Љубовији и другим местима у Западној Србији.

Пре свега да се види да ли тај пројекат доводи до угрожавања здравља људи и животне средине, рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић навео је да је трећи сегмент економски моменат и вредносни ланац који би требало да буде крајњи резултат ако се буде улазило у процес реализације пројекта Јадар, а он подразумева не само рударење већ и фабрике катода, литијумских батерија и на крају електричних возила.

"Тај ланац је оно што би требало да нам покаже да Србија није колонија за извоз сировина и да овде неће само доћи неко да ископава сировине и да их однесе у неку другу државу, него да је коришћење тих минерала, критичних материјала, озбиљан природни ресурс ако будемо ишли у то, буде коришћен и економски оплођен у Србији", истакао је председник Вучевић.

Када је реч о преговорима са представницима синдиката просветних радника, председник Вучевић рекао је да су они били тешки и да је држава изашла са конкретном понудом за побољшање материјалних услова просветних радника.

"Предлог владе је да највеће повећање плата у 2025. години буде за просветне раднике у односу на цео јавни сектор и да оно буде веће за 50 одсто и да стартује од 1. јануара 2025. године. Тиме бисмо се приближили њиховом основном захтеву а то је да почетна плата за просветног радника буде једнака просечној заради у Србији", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић оценио је да није добро то што су неки синдикати и пре састанка са представницима Владе Србије донели одлуку да 16. септембра ступе у неки вид штрајка.

"Мислим да то није требало радити, требало је прво одржати састанак па тек онда износити одлуку. Чекам да се колико сутра врате да наставимо дијалог и да идемо ка постизању стратешког договора за враћање достојанства професије просветног радника", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да је један од циљева садашње Владе Србије када је о просвети реч да се не само повећају плате запослених у овој области него и да се врати достојанство просветних радника, међусобно поштовање ђака, наставника и родитеља.

Владин предлог закона о служењу војног рока врло брзо ако буде договора

Председник Вучевић изјавио је да апсолутно подржава враћање обавезног војног рока и да је Влада Србије спремна, ако се постигне политички и друштвени договор, да врло брзо донесе такав предлог закона и упути га Народној скупштини на усвајање.

“Влада је спремна да врло брзо иде са тим предлогом ка Народној скупштини и да у 2025. години, када се стекну логистички и администативни услови, кренемо са тиме. Ја као председник Владе и цела Влада снажно подржавамо оно што је председник Републике најавио, а то је да се озбиљно приближавамо евентуалном усвајању законског акта о укидању суспензије војног рока”, рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић подсетио је да је у априлу урађен елаборат са предлозима како би требало вратити обавезни војни рок, те да је председник Републике изашао са идејом да тај рок не буде предугачак, 75 дана, 60 дана обуке плус 15 дана вежбе, и с аспектом да одређени профили школовања буду посебно категорисани, попут тога да они који су завршили машинске школе или факултете буду укључени у војно-техничке факултете, а да остали иду у редовну обуку.

Председник Вучевић мишљења је да је добро и корисно да се врати обавезно служење војног рока и за саме младиће и за целу државу.

“То није спремање за ратове и сукобе, већ брига за државу. Наша држава тиме не укида професионални састав ВС, који је ударна снага Војске Србије", објаснио је председник Вучевић напомињући да професионална војска обавља најзахтевније задатке.

"Тиме бисмо вратили снагу резервне војске, јер смо имали 11, 12 генерација које нису служиле војску или мали део кроз добровољни војни рок. Никоме неће бити упропашћен живот за 75 дана. За то време млади регрути ће имати новчану накнаду, касарне ће бити прилагођене данашњем времену”, навео је председник Вучевић.

То је, према речима председника Вучевића, питање и елементарних ствари, јер морамо да имамо народ и нацију који може да одговори на све.

Штрајкови нису добро решење, синдикати просвете да се врате дијалогу

Председник Вучевић изјавио је да штрајкови нису добро решење и да не воде ка договору владе са синдикатима просветара, јер "то није питање притиска" и позвао их да се колико сутра врате дијалогу.

"Не мислим да су штрајкови добро решење, јер не мислим да неко има неке скривене паре у Министарству финансија, влади и држави које није хтео одмах све да понуди", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић упозорио је да цео школски систем, ђаци и образовање трпе јер траје процес разговора између владе и синдиката и оценио да то није прихватљиво.

"Ми смо договорили динамику састанака, али не одобравамо план о штрајку, то нас не води ка договору. То није питање притиска", истакао је председник Вучевић и изразио спремност за наставак разговора динамиком која је договорена.

"Све што можемо ми смо ставили на сто, најотвореније смо причали о томе шта држава и влада могу да ураде, а шта не", рекао је председник Вучевић.

Како је навео председник Вучевић, није добро то што су неки синдикати и пре састанка са представницима Владе Србије донели одлуку да 16. септембра ступе у неки вид штрајка.

"Мислим да то није требало радити, требало је прво одржати састанак па тек онда износити одлуку. Чекам да се колико сутра врате да наставимо дијалог и да идемо ка постизању стратешког договора за враћање достојанства професије просветног радника", рекао је председник Вучевић.

Кад је реч о преговорима са представницима синдиката просветних радника, председник Вучевић рекао је да су они били тешки и да је држава изашла са конкретном понудом за побољшање материјалних услова просветних радника.

"Предлог владе је да највеће повећање плата у 2025. години буде за просветне раднике у односу на цео јавни сектор и да оно буде веће за 50 одсто и да стартује од 1. јануара 2025. године. Тиме бисмо се приближили њиховом основном захтеву а то је да почетна плата за просветног радника буде једнака просечној заради у Србији", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да је један од циљева садашње Владе Србије када је о просвети реч да се не само повећају плате запослених у овој области него и да се врати достојанство просветних радника, међусобно поштовање ђака, наставника и родитеља.

 

 

 

Извор: Танјуг/РСТ 1