Вучић: Дејтон се не мења без сагласности сва три народа
Дејтонски мировни споразум је од историјског значаја, јер је то било једино могуће решење у коме су сви губили и сви помало добијали и једино такав споразум могао је да очува мир на територији Босне и Херцеговине, рекао је председник Србије, Александар Вучић, после разговора са српским чланом Председништва БиХ, Милорадом Додиком.
Вучић је рекао да је у разговору са Додиком истакао да ће Србија прихватити сваку одлуку о Дејтонском споразуму којој се сагласе сва три народа у БиХ.
Вучић је поручио да је за Србију нарочито важан став нашег народа у Републици Српској и да ће Србија следити став српског народа у РС и БиХ.
"Ниједан од три народа у БиХ не може да намеће одлуку о промени Дејтонског споразума, нити било ко са стране може да утиче на Дејтонски споразум без сагласности сва три народа који живе у БиХ", закључио је Вучић.
Вучић је рекао да је са Додиком разговарао и о завршетку изградње моста Братунац - Љубовија и констатовао да ће тај мост много значити за источни део БиХ и РС и за западни, сиромашнији, део Србије.
"Србија и БиХ имају добре услове за даље унапређење трговинске размене и још много тога можемо заједнички да урадимо, а инфраструктурни пројекти су од суштинског значаја и ту дубинску сарадњу нико више не може да спречи и заустави", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да се разговарало и о положају Срба у региону и да су он и Додик подржали залагање Српске православне цркве за очување српских светиња у Црној Гори.
Да урадимо све да сачувамо мир и политичку стабилност
Насушна потреба српског народа је очување мира и политичке стабилности, рекао је Вучић и истакао да су договорили да се уради све што је у њиховој моћу да се у потпуности очувају политичка стабилност и мир.
Вучић је рекао да су разговарали о сарадњи Србије и РС, те о спровођењу у дело заједничких планова.
Вучић је подсетио да ускоро следи ратификација кредитног аранжмана са Турском око изградње ауто-пута Београд - Сарајево.
"И крећемо у физички рад на деоници Кузмин - Рача, а пошто Србија гради мост према РС и БиХ, спремни смо да видимо како да помогнемо партнерима из РС и БиХ да се гради пут до Бијељине", рекао је Вучић.
Вучић у Дрвару и РС 29. јануара
Вучић је најавио да ће 29. јануара посетити општину Дрвар у Федерацији БиХ, као и Мркоњић град у Републици Српској.
Вучић је, након разговора са Милорадом Додиком, истакао да ће бити његов гост поводом отварања погона текстилне индустрије, компаније "Јумко" у Дрвару, и додао да ће у тој општини и Комерцијална банка отворити своју пословницу.
"Обећано смо испунили и ти људи ће имати нешто лакши живот", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је захвалан због отварања фабрике у Дрвару, јер у Федерацији БиХ, живи српски народ, који је веома сиромашан.
"Заједничка је обавеза и Додикова, и моја, Жељке Цвијановић, Радована Вишковића, Зорана Тегелтије, Ане Брнабић, да урадимо све и да нашим људима помогнемо", рекао је Вучић.
Вучић је најавио да ће тог дана посетити и Мркоњић град, како би се видело шта још може да се уради и помогне грађанима у том делу Републике Српске.
Интерес је Хрвата, можда и више него Срба, поштовање Дејтона
Србија жели пуно поштовање Дејтонског споразума и свако његово рушење и измена мора да добије сагласност српског народа и РС, истакао Вучић.
Вучић је, на питање да ли Србија и РС имају план уколико се интензивирају разговори о ревизији Дејтона, као и да ли Хрватска има моћ да покрене то питање ревизије Дејтона и да ли је то у њеном интересу, рекао да не жели да тумачи њихове интересе, али да жели да примети, као неко ко прилично добро познаје ситуацију у региону, да то не би био интерес Хрватске.
Што се тиче хрватског народа приоритетни интерес је поштовање Дејтонског споразума, као и Србима, а можда и више. Не видим какав би нашла интерес који би водио ка укидању права народа и ентитета, али не искључујем могућност да то тумаче другачије, рекао је Вучић.
Желимо РС као ентитет у оквиру БиХ, пуно поштовање Дејтонског споразума, а свако рушење и измена мора да добије сагласност српског народа и РС.
"Ако не буде сагласности српског народа И РС нема измене“, поручио је Вучић.
Вучић је указао да би било боље да нико ни не покушава да у то улази или шта намеће.
Вучић је даље указао да ће једно питање износити на сваком месту и на сваком сусрету, због чега ће, како је констатовао, у наредном периоду вероватно имати мање сусрета јер не могу да му на то пруже ваљане одговоре.
Какво права на језик и представљање има 28,75 одсто Срба у Црној Гори у односу на 25,3 одсто Албанаца на територији Северне Македоније? Може ли било ко да пружи одговор на то питање? упитао је Вучић.
Вучић је констатовао да је до јуче било забрањено да се говори о броју Срба у Црној Гори, и поручио да њему неће нико моћи да то забрани, док неки други ни данас не смеју да говоре о томе.
Како нека права имају Албанци на Косову, а како немају Срби права, по ком то критеријуму и принципу? упитао је Вучић.
Вучић је на крају нагласио да је за Србију и српски народ најбоље да сачувамо РС у оквиру БиХ, јер тако гарантујемо стабилност и мир, а да питање које поставља, поставља како би се виделе замене теза.
Поштујем избор Хрватске
Вучић је рекао да поштује избор Хрватске за амбасадора те земље у Србији и додао да су српско-хрватски односи међу кључнима за очување мира и стабилности у региону.
"Њихов је избор, као што је њихово да све знају о нама, као и наше да знамо све о њима, али да гледамо како да градимо боље односе у будућности", рекао је Вучић, упитан шта српско-хрватским односима може донети Хидајет Бишчевић, један од најближих сарадника Фрање Туђмана, који је предлежен за будућег амбасадора Хрватске у Србији.
Вучић је рекао да ће брзо дати агреман Бишчевићу, да ће га дочекати у Београду и пожелети му да унапредимо односе, јер су српско-хрватски односи како је рекао, уз српско-албански и српско-бошњачке, кључни за очување мира и регионалне стабилности.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк