Вучић: Поносни смо на историјско пријатељство са јеврејским народом
Поносни смо на историјско пријатељство са јеврејским народом, поручио је председник Србије Александар Вучић на Конгресу АИПАЦ у Вашингтону и најавио отварање званичног дипломатског представништва наше земље у Јерусалиму.
Председник је то рекао на Конференцији Америчко-израелског савета за јавне послове (АИПАЦ), на којој га је председник те најутицајније лобистичке организације, Беци Бернс Корн, представио као првог шефа државе са Балкана који учествује на скупу АИПАЦ, што су учесници поздравили аплаузом стојећи.
Председник је поздравио учесника на енглеском и хербејском.
“Имамо веома комплексну ситуацију у региону. Разумите све проблеме са којима се суочавамо, али желим да кажем да покушавамо да нађемо најбољи начин да учинимо нешто званично у Јерусалиму и отворићемо веома брзо не само представништво ПКС, већ и државну канцеларију са званичном српском заставом. То је исто наш начин да покажемо поштовање према Јеврејима", подвукао је Вучић на конференцији АИПАЦ.
Истакао је да је поносан да може рећи да су Срби и Србија одувек били у тако добрим односима са Јеврејима да не може ништа додати томе.
“Волимо Јевреје и радићемо на даљем унапређењу односа”, поручио је Вучић.
Председник АИПАЦ Корн је рекао да је Вучић допринео драматичном побољшању односа са Израелом током свог мандата, као и да је Србија имала веома специјалну улогу у историји јеврејског народа и ционистичке историје.
Подсетио је да су родитељи Теодора Херцела рођени у Београду, а и да је Србија била прва влада која је подржала Балфорову декларацију.
Вучић је подсетио да је децембра 1917. године званични представник Србије Миленко Веснић, не само подржао Балфорову декларацију, већ и рекао да Јевреји немају само право на формирање државе, већ и да треба да се зове Израел.
“Он је то учинио у најтежем тренутку по Србију", рекао је Вучић.
Такође је указао да је поносан што је пре две године са председником Израела Рувеном Ривлином, када је посетио Србију, могао да отвори улицу у Београду по имену Теодора Херцела.
Подсетио је и да су преци Рабија Алкалаја живели у Београду, као и да имамо лепе синагоге и улице назване по Јеврејима.
Вучић је истакао да пуно ствари може дефинисати заједништво два народа.
"Прошли смо сличну стравичну судбину у концентрационом логору ''Јасеновац'' марионетске Независне државе Хрватске. Увек смо били заједно кроз историју, а подржавамо се и дан данас", нагласио је Вучић.
Вучић је рекао да је Србија учинила и недавно пар ствари које доказују наше пријатељство.
„Поред свега што нас је стално повезивало у прошлости, постоји и много ствари које смо учинили недавно. Тако смо 2016. године постали једина земља у целој Европи која је донела закон о реституцији имовине жртава Холокауста, што значи да ми исплаћујемо новац јеврејским општинама и до сада смо исплатили више од 30 милиона", рекао је Вучић.
Вучић је истакао да је Србија недавно усвојила и нови предлог за Меморијални центар који служи сећању на све Јевреје које су нацисти убили у логору у Београду током Другог светског рата.
"Ја сам био и једини председник који је обележио 75-ту годишњицу ослобађања Аушвица подизањем заставе на згради Председништва. Жуту заставу са Давидовом звездом и натписом “Јеврејин”. То је био начин како су Немци обележавали током Другог светског рата Јевреје да би их понизили, а мој начин да кажем да је то знак поноса и да смо поносни да имамо ту заставу на председништву”, рекао је Вучић поздрављен уз стојећи аплауз присутних.
Извор: Танјуг